София понесе неприятна новина, след като значителна авария на компанията “Топлофикация” остави редица квартали без парно и топла вода. Засегнати са и няколко учебни заведения, което затруднява учебния процес в столицата.
Основният проблем на възникналата ситуация е спуканият топлопровод, разположен в двора на окръжна болница „Св. Анна“. Затова, жителите на района, включително квартали като „Студентски град“, „Витоша“, „Дървеница“, „Малинова долина“ и „Младост 1“, изпитват затруднения. По информация на “Топлофикация”, отстраняването на аварията е планирано да се извърши в нощта между вторник и сряда. Следователно, отоплението в засегнатите зони ще бъде спряно до завършването на ремонта.
Тази ситуация налага и редица изменения в учебния график. Учениците от 8-о, 55-о училище, Професионалната гимназия по туризъм и 8-9 клас на Техническото училище за електронни системи ще преминат на онлайн обучение, според информация от Министерството на образованието и науката.
Директорът на 125-о училище, Венелина Николова, сподели, че е издала заповед за намаляване на учебните часове с 20 минути, а била и бързо информирала родителите как ще се организира учебният процес. Организацията на дистанционно обучение обаче е по-сложна и изисква одобрение от министерството.
Въпреки че детската градина в района е подготвена с климатици и няма да изпита затруднения, много от жителите чувстват последиците от студеното време. Някои от тях отговориха с хумор на ситуацията. „Обичам студеното време! Това е хубавата зима, но трябва да има и сняг! Топля се с качествена храна и хубаво червено вино“, сподели един от жителите, Стефан Сахатчиев.
Друг, Цоньо Цонев, сподели, че в неговото жилище има само хладка вода: „Не мием нищо, не се къпем“. По информация от “Топлофикация”, работата по отстраняването на повредата продължава и утре.
В отговор на ситуацията, институцията на омбудсмана е отправила искане за компенсации до домакинствата, останали без парно и топла вода. Писмото е адресирано до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов и до изпълнителния директор на “Топлофикация София” Петър Петров. В него се настоява за справедливи компенсации за живеещите в засегнатите квартали поради аварийната ситуация.
Също така, се изисква КЕВР да проведе извънредна проверка на “Топлофикация София” относно изпълнението на ремонта и инвестиционната програма на компанията, особено по отношение на спазването на лицензионните задължения за адекватно и непрекъснато топлоснабдяване през отоплителния сезон 2024-2025 г.