Диета при болен стомах

Диета при болен стомах

Влияние на храненето при стомашни заболявания

При наличие на стомашни проблеми, е изключително важно да се вземе предвид как различните хранителни продукти и методи на приготвяне влияят на секрецията на стомашния сок и моторната активност на стомаха. Някои храни могат да предизвикат силно отделяне на стомашен сок, което да влоши състоянието на пациента.

Силни активатори на стомашната секреция са бульоните, приготвени от месо и риба, както и тези от гъби. Освен тях, пържените храни и задушените в собствен сос меса и риби също оказват негативно влияние. Храни като доматен сос, пушени меса и риби, туршии, консерви, сварен жълтък, тестени изделия от бяло брашно, неузрели плодове, пикантни подправки, стара мазнина, кафе и алкохол, също водят до прекомерно отделяне на стомашен сок. Газираните напитки също трябва да бъдат избягвани.

От друга страна, храни, които предизвикват слаба секреция на стомашния сок и са по-щадящи за стомаха, включват млечни супи с пасирани зърнени култури, крем-супи от зеленчуци, както и сварено месо и риба. Пюретата от сварени картофи, моркови и тиквички, рохко сварените яйца, прясното мляко, изварата, сухарите и узрелите сладки плодове също са подходящи за хора с болен стомах. Слабият черен чай с прясно мляко и рафинираното олио също могат да бъдат полезни.

Болният стомах реагира най-добре на храната, която е пасирана или е в консистенция на каша. Твърдите и пържени храни могат да предизвикат дразнене. Продукти с груба целулоза, като пълнозърнест хляб, ядки и бобови култури, също оказват дразнещо влияние. При стомашни проблеми е важно да се избягва консумацията на кожа от пиле и риба, както и на много горещи храни.

Температурата на храната не трябва да надвишава 37 градуса, а храни с температура под 15 градуса също не се препоръчват. Препоръчително е храненето да се осъществява на малки порции, с около шест приема на ден. За усилване на противовъзпалителния ефект на диетата, е добре да се изключи солта поне за един ден.

Препоръчително е да се консумират само сварени или на пара приготвени храни. Сладоледът е напълно забранен при стомашни проблеми, но сварено фиде може да бъде включено в менюто. Печените ябълки, компотите с минимално количество захар и различните видове желе са отличен избор при болен стомах. Важно е диетата да не се спазва дълго време, а само до отшумяване на симптомите.

☁️ Best offers ☁️ Free delivery ☁️ Perfect design ☁️ Comfort ☁️ Support 24/7 ☁️ Vibes
☁️ Best offers ☁️ Free delivery ☁️ Perfect design ☁️ Comfort ☁️ Support 24/7 ☁️ Vibes
Астрологът Павел Глоба съобщава на 5 зодии: очаква ви голяма сума пари и шеметен успех от 20 до 30 април

Утре, 2 февруари е голям празник: Ето Какво Не Трябва да правите, за да не дойдат бедите в дома ви

Пловдивчанин: Вчера почина Марти. Заради едно селфи. А къде сме родителите?

Лечебните сили на живовляка

Защо мивките в Англия имат два крана за вода

Шаман от Мурманск предрече нова могъща империя с участието на България (КАРТА)

Последвайте ни