След като стана ясно, че ГЕРБ е въвлечена в скандал, свързан с 18 млрд. лева, премиерът Борисов се опита да се оправдае, като заяви, че е имал споразумение с нас относно Закона за МВР. Съобщаваме, че Законът е приет с 141 гласа "за", от които 56 са от ГЕРБ, 26 от ДПС, 32 от "Възраждане", 20 от БСП, 5 от ИТН и 3 независими депутати. Против него гласуваха 52 депутати от "Продължаваме промяната – Демократична България", а 6 се въздържали.
Асен Василев, съпредседател на "Продължаваме промяната", коментира в кулоарите на парламента, че като финансов министър е имал ясна политика спрямо министерствата – намаляването на състава на МВР, където в момента работят 4000 пенсионери, може да освободи средства за увеличаване на заплатите на активно работещите служители.
Той подчерта, че подходът им за МВР е бил обсъждан от 2022 година, а ведомството не е реализирало обещаните реформи, способен да намалят числеността на служителите, дори след увеличаването на граничарите.
Василев зададе риторичен въпрос относно ефективността на граничната полиция на "Кулата", посочвайки, че настоящата ситуация е тревожна. Според него, българската граница с Гърция е слабо охранявана, с много редки патрули и недостатъчен контрол върху движението на хора и превозни средства.
Той добави, че преди влизането на България в Шенген е трябвало да има план за прехвърляне на граничарите от пунктовете с Гърция на тези с Турция. Василев изрази мнение, че кадровият състав на ГД "Гранична полиция" трябва да бъде оптимизиран, освобождавайки бройки, които вече не са необходими, включително и пенсионерите, които все още работят в системата.
На въпрос защо правителството да съкрати гранични полицаи, когато финансите са стабилни, Василев отговори, че много от тях "нямат работа".
Кирил Петков предложи на управляващото мнозинство да помисли за налагането на такси за транзит на газ през инфраструктурата на "Балкански поток". Той посочи, че сега България не е под натиск от Унгария, както беше преди, когато страната не беше член на Шенген.
Според Петков, таксуването на газа би могло да донесе значителни приходи на държавата, без да натоварва българските данъкоплатци. Той отчете, че с подобни мерки страната може да генерира около 3 млрд. лева годишно.
Двамата лидери от "Продължаваме промяната" увериха, че в държавната хазна вече има достатъчно средства за нормално изготвяне на бюджета за 2025 година.