Вятърът нежно се разхождаше из гробището, напомняйки за стара колибелка, която звучи в далечно, почти забравено село. Листата на древните ясени шумолеха, падайки върху тясната пътека, която водеше към най-старите гробове, където камъните бяха обрасли с мъх, а имената им бяха почти изтрити от времето. Въздухът носеше мирис на влажна земя, съчетан с тръпчивия аромат на паднали листа.
Шестгодишният Назарчик коленичеше пред скромния надгробен камък, който изглеждаше прекалено прост за значението му. Тънката му фигура трепереше от студа, въпреки че старата му яке, голяма с два размера, беше закопчана до брадичката. Пръстите му, червени от студа, стискаха здраво кичур влажна трева, която беше изтръгнал, без да го забележи. Очите на Назар бяха вперени в земята, сякаш тя криеше отговора на въпросите му.
— Тя не си е отишла — прошепна той, а гласът му трепереше като лист на вятъра. — Знам, че е тук. Чувам я…
Момчето плачеше до гроба на майка си, молейки: „МОЛЯ ТЕ… тя не е умряла! ТЯ Е ЖИВА!“ В този момент един богат мъж взе лопата — и истината излезе на повърхността!
Отговор нямаше. Само далечният грохот на трактор от нивата зад гробището и скърцането на ръждясали порти, които се люлееха от порива на вятъра. Роман Шевчук, мъж на средна възраст, минаваше оттам с букет хризантеми в ръце. Всяка година на този ден той идваше на гроба на сестра си, за да й каже всичко, което не успя да й каже, докато беше жива. Но този път крачките му се забавиха. Видя Назар – самотен, до свежия гроб, шепчещ към земята, сякаш тя можеше да му отговори.
Роман спря до стария дъб. Не планираше да се намесва, но нещо в това момче – неподвижността му, тихият глас, сдържаната скръб, която се криеше в гърдите му като тайна – го накара да се замисли. На надгробната плоча имаше име – Олена Ковальчук. Без цветя, без снимки, само сив камък и дата, която беше изминала преди две седмици.
Роман се приближи.
— Здравей — каза той меко.
Назар се разтрепери, но не избяга. Повдигна очи, червени от сълзи, и тихо попита:
— Знаеш ли как да разбереш дали някой диша под земята?
Роман замръзна, а после седна до него, усещайки как студът прониква през палтото му.
— Не — отговори той предпазливо. — Но това не е нещо, за което трябва да мисли едно малко момче.
Назар стисна устни и в гласа му прозвуча недетска острота, а пръстите му още по-силно стиснаха тревата.
— Казаха, че мама е заспала зад волана. Но тя никога не караше уморена. Никога! И не ми позволиха да я видя. Дори веднъж.
Роман погледна гроба, свежата земя, която още не беше успяла да се утаи.
— Кои са „те“? — попита той.
Назар се поколеба, а после, сякаш си спомняйки, отговори:
— Хората от работата й. Мъжът със златния печат и жената, която винаги се усмихва, дори когато е ядосана.
— Знаеш ли имената им? — уточни Роман.
— Г-н Гриценко и г-жа Савчук, — кимна Назар.
Роман примижа. Името на Тарас Гриценко отзвуча в паметта му. Някога той беше дарил средства за дом за възрастни хора, който се ръководеше от Гриценко. Обещания, гръмки думи, добра репутация. Но защо ли името му предизвикваше тревога.
— Защо мислиш, че е жива? — попита Роман.
Назар сложи дланта си на земята.
— Защото ми се сънува. И в сънищата си тя ме вика. Казва, че не е отишла.
Вятърът утих. Листът падна на надгробната плоча и отлетя. Роман въздъхна.
— Сестра ми също ми се сънуваше, когато бях на твоята възраст — каза той. — Тя умря, когато бях на седем.
Назар се обърна към него, очите му се разшириха.
— Вярваха ли ти, когато казваше нещо?
— Не, — усмихна се Роман горчиво. — Постоянно казваха, че си измислям.
Седяха мълчаливо, двама непознати, обединени от загубата и тишината, която малцина могат да издържат. Изведнъж Назар прошепна:
— Ако са я заровили, за да изчезне, това е убийство, нали?
Роман погледна момчето и в очите му проблясна нещо познато — не просто болка, а чувство на предателство. Дете, което носи тежестта, която трябва да носят възрастните.
— Да — отговори той тихо. — И ако това е истина, някой трябва да разбере за това.
Назар прошепна, едва чуто:
— Тогава я изройте. Моля ви.
Роман стана, не знаейки какво да каже. Ръцете му трепереха, макар че не разбираше защо. Отзад се чуха стъпки. Това беше старата Анна, която се грижеше за цветята на гробището. В ръцете си държеше лейка, а в очите си — мъдростта на човек, който е видял прекалено много.
— Той всеки ден идва тук — каза тя, посочвайки Назар. — Винаги седи тихо. И повтаря, че майка му не е умряла така, както казват.
Роман кимна, усещайки как гърлото му се свива.
— Може би е прав — каза той.
И в този момент в сърцето на Роман нещо се счупи. Не от скръбта, а от осъзнаването, че някои истории се повтарят, с други деца, в други дни, до други гробове. Но този път той няма да се отвърне.
Роман Шевчук никога не разказваше за детството си — нито в интервюта за местния вестник, нито на благотворителни вечери в районния дом на културата, нито дори в тишината на дома си с изглед към реката. Хората смятаха сдържаността му за признак на възпитание. Всъщност тя беше спомен. Някои врати, ако се държат затворени прекалено дълго, се отварят със скърцане и с сенки. Той беше богат по мерките на градчето – собственик на няколко магазина и спонсор на училищни празници, чието име висеше на табелка в местната библиотека. Но тази част от Роман, която не се променяше, криеше момчето, което някога седеше на студената пейка до детския дом, чакайки майка си, която така и не се върна. Този ден беше дъждовен, както и много други.
Той не смяташе да се връща на гробището, освен от чувство на дълг – да остави цветя, да прошепне молитва и тихо да си тръгне към колата. Но думите на Назар, отчаянието му, преплетено с надежда, преследваха Роман. Те седяха с него на вечеря, когато телевизорът едва се чуваше с новини, и през нощта, когато той не можеше да заспи. „Знаеш ли как да разбереш дали някой диша под земята?“ Този въпрос не трябваше да звучи от детски уста. Но Роман си го задаваше в друга форма всеки път, откакто навърши седем години. Помнеше си как седеше в приемното семейство, държеше рисунка, направена с молив: майка му в синя кърпа, с която го беше покрила за последен път. Не знаеше, че е болна. Никой не му каза, докато не стана твърде късно. Нито погребение, нито гроб – само папка с документи и ново фамилно име до края на седмицата.
На следващата сутрин Роман седеше в работилницата си, където поправяше стари часовници. Слънцето грееше върху дървения под, а тракането на механизмите изпълваше въздуха. Кафето в чашата изстиваше, защото той не го докосваше. Телефонът мигаше с съобщения от познати, но той ги игнорираше. Вместо това отвори лаптопа и набра името — Олена Ковальчук. Не очакваше много — може би статия в местния вестник или медицинско заключение. Но намери само кратка бележка: „Медицинска сестра загина в катастрофа. Остави син“. Нито една снимка, никакви подробности за погребението, никакви събирания за помощ. Само име, погребано, както и самата тя. Роман се отпусна на облегалката на стола. Нещо не беше наред.
Същия ден той отиде в детския дом, за който споменаваше Назар. Сградата приличаше на старо училище — облепена боя, люлка без седалка, миризма на картофи и почистващи препарати. През тесния прозорец на мазето Роман видя Назар. Момчето седеше на пода, с ръце на коленете, устните му се движеха беззвучно, сякаш се молеше. Роман си спомняше себе такъв — чакаше, надяваше се, шепнеше. Вътре, на рецепцията, седеше жена, дъвчеше дъвка с безразличен поглед. Когато Роман попита за Олена, тонът й се промени, сякаш някой затвори вратата.
— Тя работеше при нас — каза тя. — Беше добра, но трагедия. Заспала зад волана, казват. Децата не разбират всичко, нали? Трябва им някой да обвинят.
— Познавахте ли я добре? — попита Роман.
Жената сви рамене.
— Не много. Тя се държеше настрана. Но, знаете, някои просто не издържат.
Роман благодари и излезе. Но думите й — „някои просто не издържат“ — не му даваха покой. Звучаха като оправдание, като нещо научено, за да замаже неудобната истина. От тях по кожата му се изправиха тръпки. Тази вечер Роман се обади на приятелката си Мария Кравец, която някога беше доброволка в благотворителния му фонд, а сега работеше медицинска сестра в хоспис. Когато спомена Олена, в слушалката настъпи тишина.
— Тя работеше в дома за възрастни хора „Світанок“, нали? — уточни Мария. — Тя не трябваше да умре.
Роман замръзна.
— Какво имаш предвид?
Гласът на Мария стана по-тих.
— Седмица преди това тя се обади. Каза, че нещо не е наред. Пациенти, които са били стабилни, умирали при странни обстоятелства. Тя имала записки, имена. Искала да разкаже. А после… изчезнала.
— Казала ли си на някого за това? — попита Роман.
— На кого? Тарас Гриценко държи половината град в джоба си. Казаха, че Елена имала проблеми, че била нестабилна. Но аз я познавах. Тя беше честна.
Роман мълча дълго, а после попита:
— Защо някой би убил такава като нея?
Мария отговори бързо:
— Заради истината. Заради такава истина, която не можеш да купиш и да скриеш.
Тази вечер Роман Шевчук стоеше до детския дом, вдигнал яката на палтото си срещу студения вятър. Гледаше как група деца излизат през портата, а след тях бързаше възпитателка с уморен поглед. Сградата с облупената боя по прозорците и скърцащата веранда миришеше на варена елда и хлор, който се просмукваше дори навън. Сред децата беше Назар. Роман разпознаваше предпазливата му походка — бавна, сякаш момчето се страхуваше да направи излишна крачка. Роман изчака групата да се отдалечи и тръгна след нея към парка. Там листата на ясените вече бяха пожълтели и падаха на земята с тихо шумолене, като стари обещания.
Децата се разбягаха към люлките и пързалките, но Назар отиде до края на парка, седна под стара липа и започна да рисува нещо с клонче в земята. Роман се приближи бавно, без да знае как да започне. Имаше правила, граници. Но нещо в дълбините на душата му — тих глас, отдавна заглушен — подсказваше, че това е момент, който не може да бъде пропуснат.
— Здравей — каза Роман меко, спускайки се на колене на няколко крачки.
Назар погледна към него и в очите му проблясна разпознаване, а след това настороженост.
— Не казах на никого, — бързо каза той, — както ме помоли.
Роман се усмихна слабо.
— Не беше нужно. Върнах се, защото сам исках.
Назар сведе поглед към земята, където клонче рисуваше криви линии.
— Повечето не се връщат, — каза той сухо, прекалено като възрастен.
Роман остави тишината да виси, преди да отговори.
— И аз така мислех, когато бях на твоята възраст. Чаках някого, който така и не дойде.
Назар се намръщи.
— Майка ти?
Роман кимна.
— Тя се разболя. Не ми казаха, докато не стана късно. Просто изчезна, а после всички чакаха, че ще съм добре. Но не бях.
Назар бавно мигна, сякаш тези думи бяха твърде големи за него.
— Казват, че майка се е блъснала в дърво — прошепна той. — Но тя не би го направила. Тя беше предпазлива. Не обичаше да кара нощем.
— Позволиха ли ти да я видиш? — попита Роман.
Назар поклати глава.
— Казаха, че е по-добре.
Роман издиша през носа.
— За кого?
Назар не отговори, само стисна по-силно клона.
— Тя ми пееше — прошепна той. — Преди да заспя. Имаше бенка на врата като звезда. Аз я докосвах с пръст, докато заспивах.
Роман преглътна, усещайки как гърлото му се свива.
— Понякога хората забравят, че в живота има такива дреболии — каза той. — Песни преди сън, бенки, като че ли някой винаги отрязва кората от хляба. Истински неща.
Назар дълго го гледаше, а после попита:
— Мислиш ли, че тя още е там?
Въпросът беше толкова искрен, че дори болеше. Роман се замисли.
— Мисля, че нещо не е наред. А когато нещо не е наред, не можеш просто да си тръгнеш. Трябва да питаш.
— Те не обичат въпроси — промърмори Назар.
— И в моето детство не ги харесвах — кимна Роман. — Но да питаш е най-смелото нещо.
Назар отново погледна към земята.
— Имам една рисунка. Искаш ли да я видиш?
Извади от джоба си смачкана листа и внимателно я разглади. На нея с детски щрихи беше нарисувана жена с дълга коса, колие с малък медальон и момче до нея с очи, пълни със звезди.
— Това беше онази нощ — каза Назар. — Тя ме покри с одеяло и каза, че ще се върне след смяната. За последен път.
Роман погледна рисунката.
— Тя изглежда като човек, на когото не са позволили да се сбогува.
Назар кимна.
— Това е най-лошото.
Седяха мълчаливо, вятърът развяваше листата край краката им. Изведнъж от другия край на парка извика възпитателката:
— Назар, време е!
Момчето неохотно стана, скри рисунката в джоба си.
— Трябва да тръгвам. Но благодаря, че се върна.
Роман стана, извади от джоба си бележник, написа нещо и откъсна лист.
— Номерът ми. Ако искаш да поговорим. Или си спомниш нещо.
Назар взе листчето с две ръце, сякаш беше крехко. Вече си тръгваше, когато се обърна.
— Господин Роман? Вие сте първият, който ми повярва.
Роман само кимна, сдържайки емоциите си. Когато Назар изчезна зад дърветата, той седна на пейката, сложи лактите на коленете и погледна към небето. Облаците се разпръскваха, пропускайки лъчи светлина. В друг живот някой би могъл да каже на Назар да забрави, да продължи да живее. Но Роман знаеше: забравянето не лекува. То само заравя болката по-дълбоко. Трябва да се назове. Да се срещне. Понякога — да се изкопае.
Преди името й да се превърне в шепот на гробището, Олена Ковальчук беше тиха светлинка — спокойна, внимателна, прекалено скромна, за да се нарече смела. Работеше на нощна смяна в дома за възрастни хора „Свитанок“, който се криеше зад висока ограда в покрайнините на градчето. Колегите я смятаха за надеждна, а възрастните я наричаха „звездичка“, въпреки че идваше след залез слънце. Ръцете й бяха нежни, а паметта й – остра: знаеше имената на всички помощници и всеки петък носеше питки с вишни, защото един от старите не заспиваше без тази миризма. Елена не се оплакваше, не клюкарстваше. Може би затова отсъствието й беше толкова лесно превърнато в „трагедия“.
Светлината в коридора на „Свитанок“ винаги мигаше до стая 14-А, а дъждът зад прозореца добавяше тревога. Елена веднъж се пошегува, че това е сърцето на къщата. Но онази нощ тя не се усмихна, когато отвори картончето на г-жа Мария и видя бележката: „Не реанимирайте, без съгласие на близките“. Сутринта г-жа Мария още пиеше чай и разказваше за черешовата градина, която беше засадила с мъжа си. Тя не умираше — планираше да види пролетта. Но до вечерта я нямаше. В доклада написаха: „Задуши се в съня си“. Олена стоеше до празното легло, взирайки се в сгънатото одеяло, сякаш то можеше да заговори.
По-късно, в стаята за персонала, под бръмченето на кафемашината, Олена шепнеше на Мария Кравец, стискайки пластмасовата чаша:
— Това не е правилно, Мария. Нещо не е наред.
За една седмица трима здрави пациенти умряха. Всички с бележка „Не реанимирайте“, без обаждания на близките, без аутопсии.
— Бъди внимателна — едва чуваемо отговори Мария.
— Внимателността не спаси госпожа Мария — тъжно въздъхна Елена.
— Какво ще правиш? — попита Мария.
Елена извади тетрадка — дати, инициали, записки.
— Още не знам. Но ще разбера.
Някой почука на вратата. Влезе Тарас Гриценко, висок, в сив костюм, с ментов дъх и глас, който излъчваше власт.
— Госпожо, — усмихна се той, — горите ли с полунощна свещ?
Олена се напря. Мария се принуди да се усмихне.
— Просто довършваме отчетите — каза тя.
Гриценко погледна тетрадката в ръцете на Олена и за миг очите му се стесняха.
— Винаги съм се възхищавал на вашата преданост — каза той. — Но верността е рядкост. В нашата работа има крехкост. Хората идват в „Світанок“ не за да живеят вечно, а за да си отидат достойно. Разбирате ли това, Олена?
— Разбирам, че грижата трябва да е искрена — отговори тя.
— Честността е нещо относително — отсече Гриценко. — А комфортът е универсален. Да не забравяме кое е най-важното.
Той излезе, оставяйки тежка тишина. Олена стана, скри тетрадката в чантата си.
— Ще направя копие — прошепна тя на Мария. — Ако нещо се случи, някой трябва да знае.
— Мислиш ли, че е способен? — замисли се Мария.
Елена не отговори. През уикенда тя и Назар пекоха медени бисквити. Кухнята миришеше на мед и топлина, а момчето стоеше на стол, хвърляйки стафиди в тестото, сякаш малки мечти.
— Мамо — изведнъж каза той, — защо имаш малко приятели?
Елена се засмя.
— Интересен въпрос. Просто обичам тишината.
Тя отмахна брашното от бузата му.
— Но имам теб, а това е целия свят. Не тъжиш ли?
Назар я погледна и нещо в погледа му трепна.
— Не, малки. Просто съм уморена. Уморена като възрастен човек. Но съм щастлива, когато си до мен.
Назар се притисна към рамото й.
— Винаги ще бъда с теб.
Елена, която записа номера на журналиста в тетрадката, която лежеше в чантата й, затвори очи малко по-дълго от обикновено. В понеделник валеше дъжд. Тази нощ Олена не отиде на работа — отиде пеша. Ключовете от старата „Лада“ останаха в джоба на палтото й, когато я намериха. На сутринта персоналът беше уведомен за „трагичната катастрофа“.
— Заспала зад волана, — тържествено каза Гриценко на събранието. — Такива неща се случват. Да не се зацикляме.
Мария седеше като вкаменена. Нито панихида, нито цветя в коридора. Само запис в графика на смени, разпределен между останалите. Когато Назар попита дали може да види майка си, в детския дом казаха, че няма близки роднини. Минаха седмици. Мария се опита да вземе вещите на Олена, но й отговориха, че не е останало нищо. „Сигурно са изхвърлили всичко“, каза служителката, дъвчейки бонбон. “Или са ги взели в архива. Кой знае.”
Тази нощ Мария плачеше в кухнята. Гласът на Олена звучеше в главата й: „Ако нещо стане, някой трябва да знае“. Наля си чай от ромашки, седна на масата и започна да записва всичко, което помнеше. Тетрадката лежеше в чекмеджето седмици наред, докато не прозвуча телефонът.
— Здравей, Мария. Роман Шевчук. Трябва да поговорим за Олена.
Ръцете й затрепериха.
— Убиха я — тихо каза тя. — Никой не го казва на глас, но така беше. И ми се струва, че ти го знаеш.
— Имам нужда от тетрадката — отговори Роман.
Пауза. После едно слово:
— Да.
Не всички в „Світанку“ знаеха истината, но някои се досещаха. А някои, може би най-лошите, почти знаеха. Дария Литвин, съседка на Олена, понякога носеше домашен борш, когато Назар болеше. Работеше нощно на пощата, държеше завесите затворени, а думите — за себе си. Тази нощ, когато Олена изчезна, Дария чу приглушени звуци — не викове, а резки думи, стиснати в напрежение, сякаш предупреждение. Погледна през ключалка, но не отвори вратата. Когато по-късно някой я попита дали не е видяла нещо странно, Дария сви рамене: „Не е моя работа“. Така беше във всеки апартамент, във всяко сърце – всички имаха причина да мълчат.
Микола Сень, нощен охранител в „Світанок“, някога беше фелдшер. Сега пиеше прекалено много и се съдеше с града за пенсия. Той помнеше Олена — добра, спокойна. Но също помнеше чека, който дойде на следващия ден след изчезването й. „Досрочно изплащане“, — беше написано. Той го осребри. И всяка сутрин, като се бръснеше, избягваше да се погледне в очите.
Но не всички мълчаха. Вратата отвори младият следовател Остап Кравчук. Той беше на тридесет години, все още се обаждаше на майка си всяка неделя и вярваше, че има граници, които не могат да бъдат преминати. Когато Роман Шевчук дойде в участъка и поиска достъп до заключението за смъртта на Олена, Остап не се присмя. Изслуша го, прегледа папката и се намръщи.
— Причина на смъртта — ДТП, без свидетели, без снимки, без заключение на съдебен лекар — каза той, потупвайки папката. — Явно са го прокарали.
Роман седеше срещу него, спокоен, но бдителен.
— Нямам право да отворя дело — добави Остап. — Но мога да кажа кой е подписал.
Протяга лист: „Игор Левчук, съдебен лекар на района“. Роман кимна, скри името в джоба си. Остап замълча, а после каза:
— Не обещавам справедливост, но ще помогна да търсите.
Започнаха от цветарката. Галина Петровна продавала цветя до „Світанку“ двадесет години. Павилионът й беше дървен, с облущена боя, миришеше на влажна земя и маргаритки, а ножиците тракаха в ръцете й. Живеше сама, в къща, пълна със стари снимки и тишина. Когато Роман я намери, тя подрязваше стъблата на чернобрюшките, пръстите й се движеха бавно, като на човек, който е свикнал да пази крехкото.
— Помня Олену, — каза Галина. — Купувала бели хризантеми за старички. Платила от собствения си джоб. Казваше, че цветята са като колибелки за онези, които си отиват.
Роман кимна.
— Помните ли она нощ, когато тя изчезна?
Галина спря, после взе ножиците.
— Дойде късно, купи букет. Каза, че отива при някого, когото са оставили сам прекалено дълго. При кого — не уточни. Но очите й бяха… сякаш вече се сбогуваше.
Тя мълча, а после добави:
— На сутринта намериха букета в кофата за боклук. Недокоснат.
Тази нощ Роман разложи у дома всичко, което беше събрал: тетрадката на Олена, думите на Мария, несъответствията в документите, копието от чека, което Мария беше снимала, и спомените на Галина. Но липсваше едно звено — моментът, в който мълчанието се превърна в съучастие. Отговорът дойде неочаквано, чрез Оксана Гриценко, съпругата на Тарас. Обикновено тя не пипаше неговите документи, но онази сутрин Тарас беше разсеян и плик без надпис падна от чантата му. Името Олена Ковальчук, написано с химикалка на бележката, привлече вниманието й.
Бележката беше кратка: „Статусът е оформен, контакт с близките не е необходим, окончателните действия са потвърдени“. Датирана беше два дни преди смъртта на Олена. Оксана познаваше Тарас от двадесет години. Знаеше как се усмихва, когато лъже, как гласът му става по-студен, когато прикрива следи. Помнеше Олена — медицинска сестра с тихи очи, която носеше одеялото на баба й в „Світанку“. Тази нощ Оксана не спала, седейки на края на леглото с бележката в ръце, докато зората не докосна хартията със злато. На Тарасо тя нищо не каза. Засега.
Тя се обади на Мария Кравец.
— Трябва да се срещнем с някого — каза тя. — С някой, който вярва, че Олена не просто е изчезнала.
Два дни по-късно Роман срещна Оксана в тихо кафене, където миришеше на прясна печива и предателство. Тя се държеше събрано, стискаше здраво чантата си, но гласът й трепереше.
— Не исках да вярвам, че е способен на това — каза тя. — Но явно винаги е бил такъв. Просто не съм го виждала.
Тя му подаде бележката. Очите й блестяха, но бяха сухи.
— Не мога да поправя миналото. Но ако това помогне на момчето да разбере истината, вземи го.
Тя стана, но се обърна.
— Знаете ли какво каза Елена на баба ми в последния й ден? „Не се страхувайте. Аз ще остана.”
Такава беше тя. Дори сред вълците.
Залата миришеше на скъпи парфюми и свежи рози, подредени в кристални вази върху масите, покрити с бели покривки. Меката светлина на гирлянди се люлееше над гостите, смесвайки се с шума на разговорите и звъна на чаши, като изгладена лъжа. Това беше благотворителна вечер в дома за възрастни „Світанок“, организирана от фонда на Тарас Гриценко. Роман Шевчук не искал да бъде тук. Тъмният му костюм изглеждаше като броня, а насилствената усмивка – крехка. Той се разхождаше сред спонсорите и местните чиновници, носейки по-тежък товар от документите в джоба на сакото си. Той носеше истината на Олена.
Тарас Гриценко стоеше до сцената, държеше чаша вино, гласът му стопляше, когато се навеждаше към съпругата на районния съдия. Смееше се меко, изтънчено, сякаш името Олена Ковальчук никога не беше звучало в неговия свят. Роман се приближи бавно, без да прекъсва, чакайки Тарас да се обърне. В очите му проблясна разпознаване, раздразнение, пресметливост. После маската се върна.
— Господин Шевчук, — каза Тарас, простирайки ръка. — Не очаквах да ви видя.
Роман я стисна кратко.
— И аз.
Тарас с жест покани към масичката до сцената.
— Присъединявайте се. Ние с вас имаме повече общо, отколкото изглежда.
Роман седна, когато звуците на цигулката се носеха зад гърбовете им. Тарас се наведе по-близо.
— Вие сте човек, който разбира лостовете на влиянието. Изградихте бизнес от нищо. Знаете какво е нужно, за да се издигнете. Това не е чистота, а практичност.
Роман не мигна.
— Това се случи с Олена? Практичност?
Тарас се усмихна леко.
— Трагедии се случват. Хората работят прекалено много. Тя беше нестабилна в края.
— Нестабилна, — повтори Роман. — Видях фалшивите документи. И заповедите без съгласието на близките, подписани два дни преди смъртта й.
Тарас разбърка виното в чашата си.
— Колко драматично. Начети сте глупави клюки.
— Говорих с тези, които са били принудени да мълчат, — едва чуто каза Роман. — Мария. Оксана. Дори цветарката знае повече, отколкото бихте искали.
Тарас изсумтя.
— Паметта е крехка. Хората виждат това, което искат.
— Не, — отсече Роман. — Хората виждат това, което им забраняват. Но помнят, когато ги молят да забравят.
Пауза. Масата между тях сякаш се смали. Очите на Тарас се вкамениха.
— Не ме правете враг.
Роман сгъна ръце.
— Ти стана такъв, когато погреба майка си, без да дадеш на детето да се сбогува.
Тарас се отдръпна, изучавайки го.
— Искаш да бъдеш герой? Моля. Но знай какво ще стане. Продължи — и ще унищожиш не само моето име, но и фонда. Работни места. Програми, които ти сам финансираше.
— Аз не съм тук заради фонда, — тихо каза Роман. — Аз съм тук заради момчето, което мисли, че майка му го вика от гроба.
Тарас изсумтя.
— Оставете поезията.
Роман стана.
— Вие не сте й достойни.
Той се обърна, но спря.
— И още нещо. Не е нужно да ви унищожавам. Истината ще го направи сама.
Пръстите на Тарас побеляха върху чашата. Вън въздухът беше свеж, с мирис на иглички и далечен огън. Роман издиша, напрежението отпусна раменете му като прилив. Той обиколи залата и спря до кофите за боклук — тихо, забравено място, което по някаква причина изглеждаше подходящо. Там стоеше Оксана Гриценко, увита в шал, с неразгадаемо изражение на лице.
— Той знае, — тихо каза тя.
Роман кимна.
— На него му е безразлично.
— Знам, — отговори тя, а след това добави: — Но той се лъже.
Тя се обърна към него, гласът й трепереше.
— Бяхте прав за Олена. Тя беше от онези, които смущават, защото казват истината толкова тихо, че силата й не се забелязва веднага.
Роман сведе поглед.
— Жалко, че не я познавах, докато беше жива.
Оксана се приближи.
— Тя би ви уважавала. Вие слушате с очите си.
Те млъкнаха, вятърът профуча като призрак. Оксана извади флашката от чантата си, колебаейки се дали да я даде.
— Той не знае, че съм я копирала. Записките на „Світанок“. Писмата. Достатъчно, за да се вдигне шум.
Роман я хвана с две ръце.
— Страх ме е — прошептяла тя.
Той кимна.
— И мене. Но може би не е важно да не се страхуваме, а да действаме въпреки страха.
Оксана се усмихна слабо.
— Той казваше, че страхът е слабост. А аз мисля, че силата се ражда от страха.
Тази нощ Роман седеше на паркинга на детския дом и гледаше прозореца, където мигаше нощната лампа на Назар – слаба синя светлина. Той не влезе. Вместо това остави на стълбите хартиен пакет: нов албум за рисуване, цветни моливи и бележка: „За твоите рисунки. За твоите звезди. За всичко, което те се опитаха да погребат, а ти запази.”
На сутринта Назар намери пакета. Той не се усмихна, но го държеше като нещо, в което не вярваше, че ще получи. На корицата на албума с почерка на Роман беше написано: “Истината звучи по-силно, когато някой се осмели да я каже заедно с теб.”
Тази сутрин гробището беше по-тихо от обикновено. Лека мъгла се стелеше между гробовете и дори птиците не пееха, когато сив ван без надписи влезе през портата. Въздухът беше тежък, миришеше на влажна трева и на нещо древно — на земя. Роман Шевчук стоеше до следователя Остапа Кравчука, държеше в ръце таблет, ботушите му бяха затънали в земята на няколко метра от гроба на Олена Ковальчук. На мястото, където малкият Назар някога шепнеше на земята: „Тя все още е там“. Днес трябваше да я чуят.
Ексхумацията се проведе почти безшумно — без преса, без тълпа. Само пет души, които разбираха какво означава да се безпокоят мъртвите заради спокойствието на живите. Групата беше ръководена от съдебния лекар Лидия Степановна, жена на шестдесет години с посивели коси и глас, закален от години работа с лъжи. Тя огледа гроба, а после погледна Роман.
— Ще бъда внимателна — каза тя.
— Благодаря — отговори той с пресипнал глас.
Разкопките започнаха бавно. Първият слой земя се отстраняваше внимателно, лопатите се движеха с уважение. Роман не можеше да гледа направо, затова следеше вятъра, който разклащаше листата, и слушаше ритъма на метала. Назара не беше тук. Навечерието Роман го попита дали иска да присъства. Момчето поклати глава.
— Знам, че тя е там. Не искам да ми го доказват.
Затова Роман застана зад него. На половината път Лидия Степановна се наведе на колене до ковчега и прокара ръка по ръба му. Веждите й се намръщиха.
— Какво стана? — попита Остап.
Тя не отговори веднага, а след това едва чуто каза:
— Има пукнатина в дървото. Хоризонтална. Не е от времето.
Роман се приближи.
— Какво означава това?
Тя го погледна.
— Нещо е натискало отвътре.
Тишина легна като тежък прах. Лидия внимателно отмести мръсотията от капака на ковчега. Станаха видими детайли: драскотини по вътрешната обшивка, два счупени нокътя, заклещени в уплътнението. Роман се замая. Лидия издиша, гласът й стана шепот:
— Тя не е спала, когато я сложиха тук.
Остап побледня.
— В заключението — травми от катастрофата.
— Няма счупвания — каза Лидия. — Само признаци на задуха и паника.
Роман гледаше ковчега.
— Тя се събуди — промърмори той.
Лидия едва кимна. Роман добави още по-тихо:
— И никой не я е чул.
Той отстъпи и се наведе на едно коляно край ръба на ямата. Дълго мълча, с отворени очи, но лицето му се промени — нещо в него се свиваше, но не се счупваше. Накрая прошептял, не към другите, не към Лидия, а към Олена:
— Прости, че отне толкова дълго.
Докладът беше съставен същата вечер. Остап Кравчук печаташе всяка дума с търпението на човек, който сглобява пъзел от парчета. Лидия потвърди: причината за смъртта не можеше да бъде инцидент. Олена Ковальчук беше положена в ковчега жива. Одрасквания, синини по китките, следи от лепило под ноктите — всичко разказваше историята, която се опитваха да скрият. Оксана Гриценко четеше доклада в кухнята си под бледата лампа. Наля си чаша вода и плака беззвучно — не театрално, а уморено, като човек, който е понасял болката твърде дълго. Когато свърши, сложи доклада в плик и го адресира до окръжния прокурор, отдел за неразкрити дела. Преди да го залепи, добави с аккуратен почерк: „За Назар Ковальчук, защото мъртвите заслужават истината“.
Тази вечер Роман отиде в детския дом. Назар седеше на стъпалата с албум в ръцете си и рисуваше дърво, корените на което се простираха към сърцето под земята, стискайки силно молива. Роман седна до него, без да каже нито дума.
— Вече не я виждам в сънищата си — каза Назар след малко.
Роман го погледна.
— Това добре ли е?
Назар погледна към небето.
— Тъжно е, но по-спокойно. Вече не боли толкова силно.
Роман наблюдаваше как моливът на момчето се плъзгаше по хартията.
— Днес намерихме нещо — каза той.
Назар не спря.
— Знам.
Роман го погледна.
— Тя се бореше — каза Назар. — Знам, че щеше да се бори. Затова ходех на гроба й. Не защото мислех, че е жива, а защото знаех, че не се е предала.
Те млъкнаха, седейки рамо до рамо. Роман извади от джоба си сгънат лист.
— Какво е това? — попита Назар.
— Нейният доклад. Истината, която се опитаха да погребат.
Назар бавно го разгъна, очите му се плъзгаха по редовете, устните му едва се мърдаха. После спря.
— Мога ли да го оставя?
— Твой е.
Назар сгъна внимателно листа и го скри зад рисунката.
— Тя не е оставила нищо. Нито вещи, нито глас.
Замълча, а след това добави:
— Но това… сякаш е нейният глас.
Роман се усмихна леко.
— Тя има теб.
Назар погледна го, очите му бяха прекалено зрели за възрастта му.
— Мислиш ли, че тя знаеше, че ще се върна?
— Мисля, че се надяваше, че някой ще се върне.
Назар се притисна към Роман, а той го прегърна през раменете — не като жест, а като обещание.
На централния площад на градчето миришеше на прясно косена трева и кафе от преносима сергия, а листата шумяха под краката. Лек вятър развяваше синьо-жълтите знамена, а над подиума се вееше банер: „Честност в общността“. Това беше мероприятие фонда „Світанок“, където Тарас Гриценко трябваше да изнесе реч за доверието. Роман Шевчук стоеше настрана с Остап Кравчук, държейки папка, сякаш крехко признание. До него Оксана Гриценко поправяше яката на палтото си, брадичката й леко трепереше. Лидия Степановна стоеше изправена, а Назар, държайки Роман за ръка, се криеше от погледите на тълпата.
Тарас на подиума говореше гладко, жестовете му бяха отработени, думите за единство се лееха като мед. Той беше на половината на изречението, когато Роман излезе напред.
— Извинете, че прекъсвам — каза той тихо, но микрофонът улови гласа му.
Очите на Тарас се стесняха и за миг той изглеждаше като човек, който вижда как домът му потъва в наводнение.
— Господин Шевчук — каза Тарас, ъгълчетата на усмивката му трепнаха. — Сега не е време.
— Точно време е — отговори Роман.
Той се обърна към тълпата — мъже на седемдесет години, някои дошли за кафе, други за обещания. Сега всички замръзнаха, навеждайки се по-близо.
— Не смятах да говоря — продължи Роман, — но някой трябва.
Той вдигна папката.
— Преди два месеца шестгодишно момче всяка седмица ходеше на гроба на майка си. Казваше на всички, които го слушаха, че тя не трябва да е там. Нещо не е наред. Не му вярваха.
Той замлъкна. Ръката на Назар го стисна по-силно.
— Аз срещнах това момче. Слушах го. И тръгнах по следите, които беше оставил със сълзите си. Това, което намерихме…
Гласът на Роман трепна, но той се държа.
— Жена, погребана жива. Медицинската сестра Олена Ковалчук. Майка. Търсачка на истината.
Тълпата зашумя. Роман отвори папката и започна да чете: заключенията от аутопсията, фалшивите заповеди, заявлението на Оксана, снимката на букета от кофата за боклук. Четеше като свещен текст. Когато свърши, нямаше аплодисменти — само тишина, която настъпва, когато истината пада като тежък камък. После започнаха въпросите, първо тихо, после по-силно: „Това е истина?“ „Кой е подписал?“ „Защо мълчахте?“
Тарас излезе напред, поправяйки вратовръзката си.
— Това е просто неприятно недоразумение — каза той студено, опитвайки се да угаси пожара. — Всички ние скърбим по различен начин.
— Не е нужно — едва чуемо каза Оксана.
Тарас се обърна. Гласът й беше тих, но го чуха.
— Не се прави, че не знаеш. Аз прочетох бележката. Ти си я подписал.
Вятърът разроши косата й.
— Ти каза, че някои хора не са създадени за системи, които не контролират. Но Елена не искаше контрол. Тя защитаваше пациентите си. Ти я унищожи за това.
Тарас стисна челюсти.
— Аз ти простих, без да знам защо, — добави Оксана. — Но повече няма да простя.
Тишата беше гъста, изпълнена със спомени и разплата. Някой от тълпата извика: „Проверете другите смъртни случаи!“ Друг глас: „Колко още?“ Тарас отвори уста, но нямаше думи. Остап Кравчук направи крачка напред.
— Г-н Гриценко, елате с нас — каза той.
Това не беше шумно арестуване — без белезници, само един мъж, който бавно слизаше от подиума, където нямаше място за него. Минавайки покрай Роман и Назар, Тарас погледна момчето. В очите му проблясна нещо студено — не разкаяние, не страх.
— Не знаеш какво си започнал — каза той.
Nazar стоеше прав, гледаше спокойно.
— Не аз започнах. Вие сте. Аз само не позволих да се скрие.
Тарас мигна, за миг объркан, и се обърна. Площадът започна да се изпразва, разговорите избухнаха — горещи, разкъсани, решителни. Но Роман остана, гледайки как Назар води крак по пукнатината в паветата.
— Тя беше смела — каза Назар. — Не крещеше. Просто се държеше.
Роман се наведе на колене.
— И ти беше смел.
Nazar погледна го, а в очите му проблясна нещо.