От началото на тази година България възвърна ставката на данък добавена стойност (ДДС) за хляба на 20%, след като през предходния период бе наложена нулева ставка за определени видове хляб, като част от мерките в отговор на пандемията от COVID-19. В този контекст е интересен сравнителният анализ на цените на хляба в съседни на България държави.
В Гърция хлябът е ключова част от т.нар. "домакинска кошница", създадена от Министерството на развитието. По тази програма множество супермаркети предлагат определен продукт на най-ниска цена за определен период. Към 10 януари, цената на бял хляб може да бъде открита на ниво от 1,19 евро (приблизително 2,33 лв.) за килограм, обаче, повечето предложения варират между 1,90 и 2 евро (между 3,72 и 3,91 лв.).
Цените на хляба в Гърция са петите най-ниски в ЕС и вторите най-ниски в еврозоната. Проучвания показват, че основната цена на хляба е нараснала с 39% от 2020 г. насам, благодарение на увеличените разходи за суровини, електрическа енергия и труд.
Докато стандартната ставка на ДДС е 24%, хлябът и основни хранителни продукти се облагат с 13% ДДС. Най-ниската ДДС ставка, 6%, се прилага за медикаменти, културни продукти и определени услуги.
В Румъния, данъкът добавена стойност за хляба е 9%, значително по-нисък от стандартната ставка от 19%. Цените на хляба варират между 9,85 и 14 леи за килограм (между 3,80 лв. и 5,40 лв.). Често срещаните разфасовки включват по-малки пакети от 400 и 700 грама.
Румънските власти обмислят повишение на ДДС поради бюджетните дефицити, с опции за увеличаване на ставката до 25%. Освен храни, ДДС за лекарства и културни продукти е 5%.
В Турция данъкът върху хляба и тестените изделия е едва 1%. Цената на 200-грамов хляб, наричан "нормален хляб", нарасна до 12,5 турски лири (около 0,67 лв.) след увеличение с 25% в началото на годината. Хлебопроизводителите посочват, че е повлияно от покачването на минималната работна заплата.
В Турция основният ДДС е 20%, но хлябът и някои други основни продукти се облага с по-ниски ставки.
В Сърбия цените на хляба са регулирани от правителството, а максималната му цена за определен тип хляб е 59 динара (около 0,98 лв.) за половин килограм. Студентите обикновено заплащат по-висока цена в зависимост от видовете хляб.
Стандартната ставка на ДДС е 20%, но хлябът и основни хранителни стоки имат по-ниска ставка от 10%.
Данъкът добавена стойност за хляба в Северна Македония е 5%, при стандартен ДДС от 18%. Най-често срещаната цена на хляба варира между 30 и 50 денара (0,95 до 1,59 лева). Правителството редовно прилага временни мерки за контрол на цените на хранителни стоки.
Тази информация подчертава как различните правителства в региона управляват цените на хляба и ДДС, за да осигурят достъпност на основни хранителни стоки. Всеки от тези примери предоставя ценно свидетелство за икономическите условия в съответните страни.